5 pazīmes, ka laiks mainīt jumta segumu

Labs jumts ir viens no būtiskākajiem ēkas elementiem, jo nodrošina visu būvkonstrukciju aizsardzību pret vēju, saules ultravioleto starojumu un nokrišņiem. Savukārt bojāts jumts īsā laikā var izraisīt neatgriezeniskus ēkas bojājumus, kad vienīgais risinājums, lai ēku saglabātu, ir tās kapitāla pārbūve. Tādēļ tālredzīgs saimnieks regulāri jumtu apsekos, lai laikus pamanītu tā bojājumus.

Diemžēl nereti brīdī, kad esošais jumta segums ir nolietojies un zaudējis savas kvalitātes,  kļūst skaidrs, ka izdevīgāk ir nevis to remontēt, bet aizstāt veco jumta segumu ar jaunu. 

Lūk, būtiskākās pazīmes, kas norāda, ka jāsāk plānot jumta seguma nomaiņa!

 • Morāli novecojis jumts
  Joprojām daudzām ēkām ir azbesta šīfera jumti, kas saglabājušies vēl kopš padomju laikiem. Renovējot šādas ēkas, viens no pirmajiem darbiem ir jumta nomaiņa pret cilvēkam un videi draudzīgu jumta materiālu.
 • Jumta vizuālais izskats
  Ar laiku dabiskā nolietojuma vai citu apstākļu ietekmē jumts zaudē estētiskās kvalitātes – krāsa izbalojusi, saules pusē jumta segums saplaisājis. Ja māja atrodas zem lieliem kokiem, ar gadiem uz tā sakrājas lapas un dažādi gruži, kas veicina sūnu apaugumu. Šīs problēmas visbiežāk skar bitumena šķindeļa jumtus. Metāla jumtiem pat mazākais bojājums var izraisīt rūsēšanu, tādēļ pārkrāsošana ir regulārs atjaunošanas process. Taču beigu beigās, arī veicot visus kopšanas un atjaunošanas pasākumus, kaut kad pienāk brīdis seguma nomaiņai.
 • Faktiskais jumta kalpošanas laiks
  Jāņem vērā arī jumta seguma kalpošanas laiks. Katram jumta segumam tas ir atšķirīgs, taču neviens jumta segums nav mūžīgs. Tā, piemēram, bitumena šķindeļa jumti labi kalpos 15 gadus, bet māla dakstiņu jumta seguma kalpošanas laiks ir vismaz 100 gadi.
 • Mehāniski jumta bojājumi
  Jumta tecēšana pēc avārijas vai dabas katastrofas.
 • Vēlme uzlabot dzīves apstākļus
  Bieži jumta seguma nomaiņu izraisa kādi būtiski traucējoši apstākļi, kas nav citādi atrisināmi. Viens no jumtu segumiem, kas varētu radīt vēlmi to mainīt, ir metāla jumta segums. Lietus un krusas laikā mājā ir dzirdams pamatīgs troksnis, tāpat metāls neļauj jumta konstrukcijai elpot un var veidoties kondensāts. Nepietiekama siltuma izolācija un hidroizolācija arī var būt par iemeslu jumta pārbūvei.

Jumta seguma nomaiņa ir process, kas sastāv no vairākiem būtiskiem un secīgiem soļiem, lai procesu pabeigtu iespējami īsākā laikā un labos laika apstākļos. 

Neatkarīgi no izvēlētā jumta seguma veida un materiāla, tas ir ilgtermiņa risinājums, kas prasa ievērojamus finansiālos ieguldījumus. Plānojot jumta seguma nomaiņu, svarīgi izvērtēt, par kādiem līdzekļiem tiks pirkti materiāli, algots darbuzņēmējs, apmaksāti neparedzēti darbi. Jumta seguma nomaiņas piedāvājuma tāme un veicamo darbu laika grafiks jums palīdzēs plānot finanšu līdzekļus. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu