5 soļi, kā aizņemties drošāk

Skaidrs, ka lēmums par nepieciešamību aizņemties naudu parasti tiek pieņemts tad, kad situācijai nav citu risinājumu un ir kādas neatliekamas vai fundamentālas vajadzības. Retāk tas ir vien iegribu un mirkļa vājuma jautājums, kad gribas sevi palutināt un kredīts šķiet labs risinājums, kā to izdarīt šeit un tagad. 

Neskatoties uz to, kādi motīvi ir vadījuši aizņemties naudu, svarīgi to darīt atbildīgi un droši, lai mazinātu šī lēmuma iespējamās negatīvās sekas. Kādi pieci soļi palīdzēs aizņemties atbildīgāk un drošāk?

♦ Izvēlēties piemērotāko kredīta veidu
Pirmais solis ir izvērtēt savas vajadzības un attiecīgi izvēlēties piemērotāko kredīta veidu. Aizdevēju pakalpojumu klāstā ir dažāda veida kredīti – patēriņa un hipotekārie kredīti, līzings, arī visiem labi zināmie ātrie jeb īstermiņa aizdevumi. Izvēloties savai situācijai piemērotāko aizdevumu, tas vienmēr būs izdevīgāks un būs lielāka iespēja, ka varēsiet to atmaksāt līgumā noteiktajā laikā un apmērā.

Kā zināt, kurš aizdevuma veids ir jums piemērotāks? Vislabāk būtu konsultēties ar kredītspeciālistu, kurš iedziļinātos jūsu situācijā, vajadzībās un finansēs, iesakot piemērotāko aizdevuma veidu. Piemēram, hipotekārais aizdevums vairāk piemērots tad, ja vajadzīga lielāka naudas summa, ko plānots tērēt īpašuma iegādei, lielākiem pirkumiem, biznesa vajadzībām. 

Nelieliem izdevumiem labāka izvēle būs patēriņa kredīts, jo tam parasti neprasa ķīlu, bet atmaksāt to var vairāku mēnešu laikā ar savai maksātspējai piemērotiem ikmēneša maksājumiem. Ātrais kredīts būs laba izvēle tikai tad, ja jums ir stabili un gana lieli ienākumi, līdz ar to varēsiet visu summu atdot uzreiz noteiktajā termiņā, jo citādi ātrais kredīts būs neizdevīgs un pat var kļūt par problēmu.

♦ Izvēlēties licencētu aizdevēju
Meklējot piemērotāko aizdevēju un kredītpiedāvājumu, jāskatās tikai to uzņēmumu virzienā, kuri ir saņēmuši darbības licenci un līdz ar to strādā valstī noteikto regulējumu ietvaros. Tādā veidā tiek ievērotas gan kredītdevēja, gan kredītņēmēja intereses un tiesiskā aizsardzība. Lai pārliecinātos, ka aizdevējs ir licencēts, var ieskatīties kādā no uzņēmumu datubāzēm vai arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā, kur ir saraksts ar uzņēmumiem, kuriem izsniegta licence darbībai šajā jomā.

Noteikti nevajadzētu uzķerties uz vilinošiem kredītu piedāvājumiem, ko mēdz izplatīt internetā sludinājumu vietnēs, sūta uz e-pastu vai tālruni. Ir ļoti liela iespējamība, ka tie ir nelicencēti augļotāji, kuru darbība nav caurskatāma, un sadarbība pat var beigties ar ļoti nepatīkamām situācijām.

♦ Veikt kredītu salīdzināšanu
Jāpievērš uzmanība ne tikai tam, vai aizdevējs strādā legāli un ievēro visas likumdošanas prasības, bet arī jāveic konkrētu kredītpiedāvājumu salīdzināšana. Tādā veidā būs iespējams saprast, kurš pakalpojums ir finansiāli izdevīgāks tieši jums. Kredītu salīdzināšanu labāk veikt iespējami plaši, lai atrastu izdevīgāko risinājumu. 

Visātrāk un ērtāk to var izdarīt kādā no kredītu salīdzināšanas platformām, jo tur jau apkopoti ļoti daudzu aizdevēju piedāvājumi. Tos ar dažu klikšķu palīdzību varēs salīdzināt pēc dažādiem parametriem, redzot, kuram, piemēram, ir zemāka gada procentu likme, kurš aizdod uz jums vēlamo termiņu, kur pieejama tāda summa, kas jums nepieciešama. 

♦ Aizņemties atbilstoši savai maksātspējai
Protams, ka visu laiku jāpatur prātā fakts, ka aizņemties var tikai tik daudz un ar tādiem nosacījumiem, kas atbilst jūsu maksātspējai. Lai gan aizdevējs tam sekos līdzi un izvērtēs, kādu summu ar kādiem nosacījumiem var piedāvāt, vadoties pēc maksātspējas un kredītvēstures, tomēr arī pašiem jābūt atbildīgiem. Nereti gadās aizdevēji, kas ir elastīgāki un piedāvā vairāk naudas, kas jau šķiet vilinoši. Bet tas īsti var arī neatbilst patiesajai maksātspējai, kas nav novērtēta pietiekami atbildīgi.

♦ Pirms parakstīšanas rūpīgi izlasīt līgumu
Kad kreditēšanas process droši un atbildīgi novests tik tālu, ka jūsu priekšā jau ir līgums, kas jāparaksta, tad atliek spert pēdējo soli savai drošībai. Tas attiecas uz pašu līgumu –  nepieciešams uzmanīgi pārlasīt, pievēršot uzmanību katram teikumam, niansei un arī sīkā drukā rakstītajam. Protams, divreiz jāpārbauda savi personas dati, bankas konts, arī maksājuma grafiks un tā nianses. 

Uzmanība tagad var aiztaupīt problēmas vēlāk. Ja kaut kas nav līgumā saprotams vai šķiet aizdomīgs, labāk nesteigties ar parakstīšanu un konsultēties ar zinošu cilvēku, lai izslēgtu iespēju, ka jūs mēģina apkrāpt. It īpaši tas attiecas uz līgumiem, kas paredz nekustamā īpašuma ieķīlāšanu.