8 jautājumi, kurus sev uzdot pirms kredīta noformēšanas

Ikviens lēmums dzīvē saistās ar pārdomām, par un pret izvērtēšanu, šaubām. Un tas ir tikai loģiski, jo šis process palīdz izprast situāciju un pieņemt labāko lēmumu. Finanšu jautājumi šajā ziņā nav nekāds izņēmums. Patiesībā naudas jautājumos tas ir pat ļoti būtiski – lēmumi jāpieņem pārdomāti, izvērtējot visu informāciju, noliekot malā emocijas un domājot tālredzīgi.

Ja tas skar kredītpakalpojums, tad jābūt divtik uzmanīgiem un atbildīgiem, jo šiem lēmumiem sekas var būt ļoti nopietnas. Neapdomīga kredītsaistību uzņemšanās var atnest daudz problēmu, ko būs ļoti grūti atrisināt. Tāpēc katram, kurš apsver iespēju noformēt aizdevumu, vajadzētu sev pirms tam uzdot vismaz šos jautājumus un sniegt uz tiem godīgas atbildes.

Kāpēc man kredīts ir vajadzīgs?
Aizņemoties atbildīgi un tālredzīgi, vajadzētu prast atšķirt pamatotus iemeslus no nepamatotiem. Ja kredīta nepieciešamība ir saistīta ar pamatvajadzībām, mājokļa vai auto iegādi, izglītību, veselību, mājokļa remontu, biznesa attīstību, tad kredītu ir loģiski izskatīt kā vienu no iespējamajiem risinājumiem. 

Ja kredīts ienāk prātā mirklī,  kad sagribējās doties iepirkšanās tūrē, ceļojumā vai izklaidēties, tad skaidrs, ka tie nav īstie iemesli, kādiem domāts šis pakalpojumu veids. Tomēr gana daudzi kredītņēmēji pieļauj šo kļūdu un nokļūst kredītu valgos tieši savu mirkļa iegribu un vieglprātības dēļ.

Vai es spēšu to atmaksāt?
Jūs zināt, kādi ir jūsu ienākumi, kādām vajadzībām ik mēnesi nauda jānovirza, tāpēc varat izrēķināt, vai paliek vēl pāri nauda, ko izmantot kredītmaksājuma segšanai. Ja brīvu līdzekļu ir pietiekami, tad varat domāt par aizdevumu. Bet, ja jau tagad dzīvojat pāri saviem līdzekļiem, tad ir skaidrs, ka kredīts nebūs risinājums, bet gan vēl viena problēma jūsu dienaskārtībā.

Vai mani ienākumi ir stabili arī ilgtermiņā?
Izvērtējot maksātspēju, noteikti nevajag paļauties uz īslaicīgu ienākumu uzplaukumu. Jāspēj paskatīties vairākus mēnešus un pat gadus uz priekšu, novērtējot savas darbavietas stabilitāti. Jo ilgāk strādājat vienā uzņēmumā, jo uzticamāki un paredzamāki ir jūsu ienākumi.

Vai es neaizņemos reklāmas iespaidā?
Padomājiet, kā un kurā brīdī ienāca prātā doma, ka šajā situācijā vajadzētu aizņemties naudu? Vai pie vainas nav kāda skaļa un vilinoša reklāma, kas sola viegli un dažās minūtēs tikt pie naudas, pat nepieceļoties no dīvāna?

Vai es ņemu kredītu, lai samaksātu citu kredītu?
Tie, kuriem jau ir kredīti, bet ir grūtības tos atmaksāt, bieži vien izdara lielu muļķību – ņem jaunus kredītus, lai segtu vai pagarinātu vecos. Tas ir taisns ceļš vēl tikai uz lielākām problēmām. Tāpēc, ja gribat ņem kredītu, lai risinātu jau esošās problēma, tad divreiz jāpadomā, vai tas tiešām situāciju uzlabos.

Vai esmu izvēlējies izdevīgu un uzticamu kredīta piedāvājumu?
Ja noskatīts jau konkrēts kredīta izsniedzējs un pakalpojums, tad jāuzdod sev jautājums, vai šis ir izdevīgs un drošs darījums? Vai ir salīdzināti dažādi aizdevēji un to pakalpojumi? 

Visdrošāk ir ievākt informāciju par daudziem aizdevējiem, pārliecināties, ka tie ir licencēti, salīdzināt procentu likmes un citus aizdevuma nosacījumus. Noderīgi būs arī iepazīties ar atsauksmēm. Jo lielāku kredītu plāno ņemt, jo būtiskāks ir šis solis, kas ļauj atrast uzticamu un izdevīgu aizdevēju. Piemēram, ja vajadzīgs hipotekārais kredīts, tad jāizpēta ne tikai piedāvājumi bankās, bet arī vērts ieskatīties nebanku sektorā, kur var būt jums piemēroti aizdevuma piedāvājumi: https://lkja.lv/latvijas-hipoteka.

Vai summa, ko aizņemos, nav nepamatoti liela?
Atbildīgi un kritiski jāpaskatās arī uz kredīta summu, kurai plāno pieteikties. Vai tā tiešām atbilst vajadzībām? Diezgan bieži kredītņēmēji summu pamatīgi "noapaļo uz augšu". Katram gadījumam. Protams, ka šī summa arī tiek iztērēta. Arī tad, ja galu galā to nevajadzēja tiešajam mērķim. Jāaizņemas tikai tik, cik ir nepieciešams. Ja ir iespēja, summu vajag samazināt, piemēram, ieguldot daļu no saviem ietaupījumiem.

Vai man ir finansiālais "drošības spilvens"?
Šis jautājums ir ļoti būtisks, jo ļaus saprast, vai jums ir "droša aizmugure" neparedzētām situācijām. Vai jūs veidojat iekrājumus neplānotiem izdevumiem un situācijām? Tas palīdzēs pārvarēt īslaicīgas grūtības un mazinās risku, ka nevarat izpildīt kredītlīguma saistības. Vislabāk, ja iekrājumi ir vismaz pāris mēnešalgu apmērā.