KASKO apdrošināšana – nepieciešamība vai untums

Katrs autobraucējs zina, ka OCTA apdrošināšanas polise ir obligāta un bez tās piedalīšanās ceļu satiksmē ir aizliegta. Tomēr, kolīdz saruna nonāk līdz brīvprātīgajai KASKO polisei, kas sniedz papildu drošības segumu, autobraucēji iedalās divās grupās – tie, kuri KASKO iegādājas regulāri, un tie, kas to dara reti vai nekad. Apdrošināšanas portāls manapolise.lv skaidro, kādas ir lielākās KASKO priekšrocības un kuriem autobraucējiem šis papildu apdrošināšanas veids ir visnoderīgākais.

Apdrošināšana gandrīz visiem
KASKO apdrošināšana nav obligāta visiem autobraucējiem, bet paredzēta, lai vadītājus pasargātu no negaidītiem materiāliem zaudējumiem. Katrs pircējs var izvēlēties, pret kādiem riskiem vēlas apdrošināt savu automobili. No izvēles būs atkarīga polises cena, tomēr populārākie riski ir auto zādzība, sadursmes ar dzīvniekiem, dabas stihijas, uguns nelaimes, vadītāja un pasažieru apdrošināšana, kā arī atslēgu nozaudēšana vai nepareiza degvielas uzpildīšana.

Lai iegādātos KASKO polisi, automobiļiem jābūt aprīkotiem ar skaņas signalizāciju, imobilaizeru jeb ierīci, kas bloķē dzinēju automobiļa zādzības gadījumā, kā arī diviem atslēgu komplektiem. Ja spēkrata marka ir plaši mīlēta auto zagļu vidū (pēdējo gadu laikā viszagtāko automobiļu topā ierindojas jaunākie BMW markas spēkrati), atsevišķi apdrošinātāji var lūgt uzstādīt papildu pretaizdzīšanas iekārtas.

Interesanti, ka daži apdrošināšanas uzņēmumi piedāvā KASKO polisi, kas darbojas arī tad, ja auto aizdodat tuviniekam vai draugam, neatkarīgi no vecuma un braukšanas pieredzes. Protams, šim cilvēkam ir jābūt pilngadīgam un ar derīgu automobiļa vadītāja apliecību.  


Apdrošināšana sauszemes un ūdens transporta līdzekļiem
KASKO apdrošināšana nav pieejama spēkratiem, kuri vecāki par 20 gadiem. Automobiļiem, kas tiek uzskatīti par ekskluzīviem vai sporta automobiļiem, apdrošināšana var tikt pielāgota individuāli.  

KASKO apdrošināšana pieejama ne tikai automobiļiem, motocikliem un piekabēm, bet arī ūdens transporta līdzekļiem, piemēram, jahtām, motorlaivām, kuteriem un citiem. Ūdens transportlīdzekļi tiek apdrošināti no sadursmes ar ūdenī esošiem objektiem, apgāšanās, nogrimšanas, vētrām, zibens spērieniem, ugunsgrēkiem, sprādzieniem, uzskriešanas uz sēkļa, kā arī laupīšanas.

Apdrošināšana dažādiem maciņa biezumiem
Lai arī galvenokārt KASKO apdrošināšanas polises cena, kā arī potenciālo risku segums ir atkarīgs no īpašnieka vēlmēm un finansiālajām iespējām, pastāv arī citi vērā ņemami faktori. Kā jau minēts iepriekš – cena atkarīga no automobiļa markas un izdošanas gada, tomēr ne mazāk svarīgs ir tehniskais stāvoklis un nolietojums. Respektīvi – jo sliktākā stāvoklī atrodas jūsu automobilis, jo dārgāk izmaksās polise.
Polise izmaksās dārgāk arī tiem, kuri automobili izmanto ne tikai personīgajām vajadzībām, bet biznesam, piemēram, taksistiem, kravu pārvadātājiem un citiem.

Tāpat no lielākas summas nāksies šķirties tiem, kuri dzīvo lielpilsētās, jo tajās ir lielākas iespējas iekļūt ceļu satiksmes negadījumos. Polises cena atšķirsies arī no tā, cik katrs īpašnieks ir gatavs ieguldīt pašriskā jeb kādu procentu no zaudējumiem viņš nelaimes gadījumā ir gatavs samaksāt pats.

Polises ar 0% pašrisku jeb zaudējumiem, kurus pilnībā sedz apdrošinātājs, būs dārgākas. Polises, kur pašrisks ir augstāks, piemēram, 20% no zaudējumiem, būs lētākas. Daži apdrošināšanas uzņēmumi piedāvā iespēju sadalīt KASKO maksājumu vairākās daļās, piemēram, 4 vai 12 maksājumos, kas ļauj polisi iegūt pat tiem, kas visu maksājumu nevar veikt vienlaicīgi, tomēr vēlas pasargāt savu spēkratu.

KASKO polises priekšrocības
Atšķirībā no obligātās OCTA polises, KASKO ļauj cilvēkiem nodrošināties arī pret daudz specifiskākiem negadījumiem un saņemt individuālu palīdzību. Piemēram, ja automobiļa bojājumi, kas liek apstāties ceļa malā, ir saistīti ar ceļu kvalitāti, daži uzņēmumi KASKO ietvaros piedāvā iegādāties arī tā saucamo "Bedres polisi". Lai arī "parastā" KASKO polise iekļauj aizsardzību pret bedrēm, tai tiek piemērots pašrisks, kas nozīmē, ka sīkie bojājumi ierasti tiek segti no īpašnieka kabatas. Savukārt "Bedres polises" ir bez pašriska, un atlīdzība pilnībā tiek saņemta no apdrošinātāja.

Tāpat vairāki apdrošinātāji piedāvā bezmaksas atbalstu uz ceļa, dažkārt pat 24 stundas diennaktī. Tas nozīmē – ja saskaraties ar kādu problēmu, varat zvanīt savam apdrošinātājam, un tas nosūtīs meistaru vai evakuācijas brigādi. 

Apskatot vairāku apdrošinātāju piedāvājumus, var secināt, ka KASKO apdrošināšana ir pieejama lielākajai daļa autobraucēju, ļaujot pasargāt sevi no finansiālajiem zaudējumiem nelaimes gadījumu rezultātā. Galvenais saprast, kurš potenciālo risku segums ir jums svarīgākais, un aptaujāt vairākus apdrošinātājus, lai atrastu sev izdevīgāko piedāvājumu.