Banner 980x90

Meliorācija ir nepieciešama ne tikai lauksaimniecības zemēm

Kvalitatīva mežsaimniecība un augstvērtīga meža infrastruktūra ir savstarpēji saistīti jēdzieni. Parasti, dzirdot terminu "meliorācija", tas asociējas ar lauksaimniecības zemju uzturēšanu, taču šis process ir tikpat būtisks arī mežsaimniecībā. Lai veicinātu veselīga un kvalitatīva meža augšanu, nepieciešama pārdomāta meža infrastruktūras attīstība, kas ietver ne tikai ceļu izveidi, bet arī efektīvu ūdens līmeņa regulēšanu augsnē caur meliorācijas sistēmām. Meža meliorācija ir būtiska meža infrastruktūras sastāvdaļa, kas tiek veikta ar mērķi uzlabot meža augšanas apstākļus. Tā ietver meža ceļu, kvartālu stigu un meliorācijas grāvju izveidi un uzturēšanu, kas ir vitāli svarīga meža attīstībā, īpaši apgabalos ar augstu gruntsūdens līmeni. 

Vai bez meža meliorācijas var iztikt? 

Protams, bez meža meliorācijas sistēmas var iztikt, bet meža īpašniekiem ir jāņem vērā, ka bez kvalitatīvas meliorācijas jūs iegūsiet mežu, kurā kokiem netiek nodrošināti optimāli augšanas apstākļi. Bez meliorācijas mežs var saskarties ar vairākām problēmām, piemēram, koku augšanas palēnināšanos, augstāku slimību un kaitēkļu izplatību, kā arī samazinātu bioloģisko daudzveidību. Meža meliorācija ir būtisks process, kas nodrošina meža ekosistēmas veselību un ilgtspēju. Lai gan ne visiem mežiem ir nepieciešama meliorācijas sistēma, tās ieviešana būtiski uzlabo meža augšanas apstākļus, īpaši teritorijās ar augstu gruntsūdens līmeni. Meliorācijas sistēmas izveide veicina ūdens līmeņa regulēšanu augsnē, uzlabo augsnes drenāžu, veicinot stiprāku un veselīgāku meža augšanu. Tādējādi meliorācija ir svarīga ne tikai meža produktivitātes paaugstināšanai, bet arī ekosistēmas aizsardzībai, jo veicina CO2 piesaisti un samazina tā izdalīšanos atmosfērā, uzlabojot vispārējo gaisa kvalitāti. Nedrīkst aizmirst, ka meža meliorācija ir jāveic apdomāti, ņemot vērā konkrētās teritorijas vajadzības un ekoloģiskās prasības, lai nodrošinātu gan ekonomiskos, gan vides ilgtspējas mērķus. Meža īpašniekiem ir jāapzinās, ka viņu spēkos ir piedalīties cīņā pret klimata pārmaiņām un gaisa piesārņojumu, veicinot mežu ilgtspējīgu attīstību. 

Meža meliorācijas uzturēšana 

Meža meliorācijas sistēmas pienācīga uzturēšana ir katra zemes īpašnieka un tiesiskā valdītāja atbildība, kā to nosaka MK noteikumi Nr. 714. Šie noteikumi paredz, ka mežā izveidoto grāvju, kanālu un caurteku tīkls ir regulāri jāuztur, lai nodrošinātu liekā ūdens efektīvu novadīšanu no meža teritorijām, kas veicina mežaudžu veselīgu augšanu un attīstību. 

 

Pirmais un svarīgākais uzdevums ir meža meliorācijas sistēmas rūpīga apsekošana, lai noteiktu, kuri grāvji un kanāli prasa attīrīšanu no lapām, zariem, kritušiem kokiem vai bebru aizsprostiem. Šādi šķēršļi var būtiski traucēt ūdens plūsmu un radīt pārmērīgu mitrumu, kas negatīvi ietekmē meža augšanu. Regulāra grāvju tīrīšana un caurteku uzturēšana ir būtiska, lai saglabātu meliorācijas sistēmas efektivitāti. Tas ietver arī grāvju malu sakopšanu – koku un krūmu izciršanu, kas varētu traucēt ūdens teci. Pavasaris ir īpaši svarīgs laiks, kad pēc paliem jāveic meža meliorācijas sistēmas pārbaude, lai identificētu un novērstu palu radītos bojājumus. Papildus iepriekš minētajiem pasākumiem, svarīgi ir arī veikt regulāru meža meliorācijas sistēmas monitoringu un plānošanu, lai nepieciešamības gadījumā varētu ātri reaģēt uz jebkuriem meliorācijas sistēmas bojājumiem, nodrošinot meža ekosistēmas ilgtspēju un bioloģisko daudzveidību un pasargājot zemi no erozijas un citiem ūdens radītiem bojājumiem. 

Meliorācijas sistēmas uzturēšana ir nepārtraukts process, un meliorācijas sistēmas pozitīvā ietekme uz meža koksnes kvalitāti būs redzama tikai ilgtermiņā. Kvalitatīva meliorācijas sistēma nodrošinās optimālu koksnes apjomu, augstu koksnes kvalitāti, kā arī noturību pret vējgāzēm. SIA PK Mežs piedāvā veikt jūsu meža apsekošanu un meliorācijas uzturēšanas plāna izveidi. Atcerieties – ilgtspējīgs un kvalitatīvs mežs ir ieguvums ne tikai meža īpašniekam, bet arī visai sabiedrībai kopumā! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)