Banner 980x90

"Sadales tīkls": Divu gadu laikā elektrotīkla jaudas samazināšanai pieteikti aptuveni 50 000 pieslēgumi

Rīga, 14.febr., LETA. Divu gadu laikā AS "Sadales tīkls" ir saņēmusi no klientiem aptuveni 50 000 pieteikumu elektrotīkla pieslēguma jaudas samazināšanai, liecina "Sadales tīkla" apkopotā informācija.

Tajā skaitā 1102 pieteikumi saņemti no lauksaimniecības uzņēmumiem. Arī šobrīd ik nedēļu "Sadales tīkls" saņem vidēji 160 klientu pieteikumus. Klienti savos objektos vērtējot esošo elektrotīkla pieslēguma jaudu, kā arī to, vai elektrotīkla pieslēgums viņiem nākotnē būs nepieciešams.

"Sadales tīkla" pārstāvji uzsvēra, ka, izvērtējot savu elektroenerģijas patēriņu, elektroiekārtu darbību, mainot tehnoloģiskos procesus, kā arī iesniedzot pieteikumu pieslēguma jaudas samazināšanai, klienti var samazināt kopējās izmaksas par elektroenerģiju.

Ar aicinājumu izvērtēt savos objektos esošo elektrotīkla pieslēguma jaudu un nepieciešamības gadījumā to samazināt "Sadales tīkls" vēršas pie klientiem no 2016.gada. Arī patlaban uzņēmums turpina sniegt konsultācijas klientiem, regulāri tikties ar uzņēmumiem, organizācijām un pašvaldībām, lai skaidrotu par jaunā obligātā iepirkumu komponentes (OIK) finansēšanas modeļa ietekmi uz kopējām izmaksām par elektroenerģiju un iespējām izmaksas samazināt, norādīja "Sadales tīkla" pārstāve Tatjana Smirnova.

Par OIK izmaiņām mājsaimniecību klientus atbilstoši elektroenerģijas tirgus darbības modelim informēja elektroenerģijas tirgotāji, savukārt "Sadales tīkls" informāciju par gaidāmajām izmaiņām un aicinājumu izvērtēt elektrotīkla pieslēguma jaudas izmantošanas efektivitāti nosūtīja tiem juridiskajiem klientiem, kuru informēšanu neveic elektroenerģijas tirgotāji.

Smirnova atzīmēja, ka uzņēmuma speciālisti turpina sniegt individuālas konsultācijas uzņēmumiem, pašvaldībām un organizācijām, kā arī iepriekš tikās ar Zemkopības ministriju, Lauksaimnieku Organizāciju sadarbības padomi, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociāciju, Lielo pilsētu asociāciju, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, namu apsaimniekotājiem un citām ieinteresētajām pusēm.

Līdzsvarotā sadales sistēmas pakalpojumu tarifu struktūra stājās spēkā 2016.gada 1.augustā, bet, lai klienti būtu droši un pārliecināti par savam pieslēgumam faktiski nepieciešamo elektrotīkla pieslēguma jaudu, "Sadales tīkls" līdz 2017.gada 31.jūlijam nodrošināja klientiem iespēju samazināto elektrotīkla pieslēguma jaudu bez maksas atjaunot sākotnējā apjomā. Tas ļāva klientiem gada garumā izvērtēt elektroenerģijas patēriņu un elektrības lietošanas paradumus, veikt aprēķinus, pārskatīt elektroiekārtu darbības laikus, kā arī mainīt ražošanas procesus, lai atrastu efektīvāko risinājumu.

Smirnova teica, ka gada laikā šādu iespēju izmantoja 1473 objektu īpašnieki, no kuriem 40 ir lauksaimniecības objektu īpašnieki, kas apliecina to, ka arī samazinot elektrotīkla pieslēguma jaudu, lauksaimnieki var pilnvērtīgi turpināt savu darbu.

Efektīvai elektrotīkla pieslēguma jaudas izmantošanai "Sadales tīkls" klientiem iesaka izvērtēt faktiski nepieciešamo elektrotīkla pieslēguma jaudu un atteikties no neizmantotās. Proti, "Sadales tīkla" dati liecina, ka klientiem joprojām ir iespēja samazināt savos pieslēgumos esošo elektrotīkla pieslēguma jaudu, jo klientu objektos faktiskais elektroenerģijas patēriņš neatbilst tam, kāds atbilstoši pieprasītajai jaudai ir maksimāli iespējamais.

Aprēķiniem klienti var izmantot "Sadales tīkla" mājaslapā "www.sadalestikls.lv" pieejamo slodzes aprēķināšanas kalkulatoru, kā arī izmantot viedā elektroenerģijas skaitītāja iespējas, kurš nodrošina klientus ar detalizētu elektroenerģijas patēriņa pārskatu.

"Sadales tīkla" pārstāve atgādināja, ka elektrotīkla pieslēguma jaudas samazināšana ir bezmaksas pakalpojums, ko klienti var pieteikt elektroniski klientu portālā "www.e-st.lv", turklāt pieslēguma jaudu klienti var samazināt arī pakāpeniski, pārliecinoties par faktiski nepieciešamās jaudas apjomu. Gadījumos, ja klients pēc kāda laika elektrotīkla pieslēguma jaudu vēlēsies atjaunot, "Sadales tīkls" izvērtēs, vai tas būs iespējams, un izmaksu aprēķinu veiks atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Sistēmas pieslēguma noteikumiem elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem.

Tāpat klienti var apvienot savā īpašumā esošos mazas jaudas elektrotīkla pieslēgumus un elektroenerģijas skaitītājus, sadalīt elektrotīkla pieslēguma jaudu, izvēlēties piemērotākos elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumus vai atbilstošāko sadales sistēmas pakalpojumu tarifu plānu.

"Sadales tīkls" arī iesaka klientiem pārskatīt sava uzņēmuma vai ražotnes tehnoloģiskos procesus, jo izmantojot energoefektīvas iekārtas un inovatīvas tehnoloģijas, mainās arī faktiski nepieciešamais elektrotīkla pieslēguma jaudas apjoms.

"Ir uzņēmumi, kuri savā darbā izmanto inovatīvas tehnoloģijas, veic iekārtu nomaiņu un modernizāciju, bet aizmirst par pieslēguma jaudas optimizēšanu, lai gan šādos gadījumos mainās arī faktiski nepieciešamais elektrotīkla pieslēguma jaudas apjoms. Tāpat klientiem jāpārskata elektroiekārtu izmantošanas biežums un ilgums, kā arī elektroiekārtu stāvoklis - vai tās nav novecojušas un bojātas," skaidroja Smirnova.

Gadījumos, ja nav iespēju būtiski samazināt pieprasītā pieslēguma jaudu, pastāv dažādi risinājumi ražošanas ciklu pārkārtošanai, piemēram, elektroenerģiju patērējošās darbības veikt secīgi, nevis vienlaicīgi, atzīmēja Smirnova.

"Daudziem uzņēmumiem darba laiks ir tikai astoņas stundas, bet darbības procesi tikai dažu brīdi prasa lielu jaudu, piemēram, iekārtu ieslēgšanās brīdī, līdz ar to uzņēmumi var izvērtēt iespējas pārkārtot esošo sistēmu, jo ne visām iekārtām ir jāieslēdzas vienlaicīgi - to var darīt pakāpeniski. Pat birojiem, ja visus datorus ieslēgtu vienā laikā, būtu nepieciešama daudz lielāka pieslēguma jauda. Turklāt ar mūsdienu tehnoloģijām var izmērīt pīķa slodzes un, pamatojoties uz veiktajiem mērījumiem, noteikt optimālo pieslēguma jaudu," norādīja Smirnova.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Latvijas lauksaimnieku janvāra elektroenerģijas rēķini saistībā ar izmaiņām OIK finansēšanas modelī ir par 40-60% augstāki nekā rēķini par decembri. Elektroenerģijas rēķinu summas pieaugums veidojies rēķina pozīcijā "jaudas obligātā iepirkuma komponente par ampēriem", kas ir maksājums par pieslēguma jaudu, kura nesezonas laikā netiek izmantota.

"Zemnieku saeimā" norādīja, ka Ekonomikas ministrijas piedāvātais risinājums - atteikšanās no liekajām jaudām - bija iespējams tikai pagājušajā gadā. Sākot ar šo gadu, jaudu objektā, kurā ir viens elektroenerģijas pieslēgums, nav iespējams daļēji samazināt un pēc nepieciešamības palielināt. Tāpat nav izprotama jaunās izmaksu pozīcijas būtība un mērķis.

Par elektroenerģijas rēķinu kāpumu lauksaimniekiem pārsteigumu paudis arī Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS). Par šo jautājumu Kučinskis ir runājis ar ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu (V), kurš ir uzdevis ekspertiem šonedēļ izvērtēt situāciju un savākt visus datus, bet nākamnedēļ, kad ministrs atgriezīsies no komandējuma, tiks sniegta plašāka informācija.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)