Vāc parakstus par iebraukšanas maksas atcelšanu Jūrmalā

LETA
LETA

Rīga, 23.maijs, LETA. Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par iebraukšanas maksas atcelšanu Jūrmalā, kā arī šādas maksas noteikšanas aizliegumu citviet Latvijā.

Kā iniciatīvas pieteicējs norādīts Valērijs Makrekovs, kurš iniciatīvā pauž pārliecību, ka Latvijas teritorija pieder valsts tautai, nevis atsevišķām pašvaldībām.

"Kāpēc Latvijā ir iespējams, ka kaut kur valstī par iebraukšanu kādās sabiedriskās teritorijās vai pat veselās pilsētās tiek iekasēta iebraukšanas maksa? Kāpēc tādas tiesības ir Jūrmalai, kāpēc nav Bauskai, Siguldai vai Rīgai? Un kas notiks, ja visas Latvijas pilsētas izdomās, ka tās arī ir īpaša režīma zonas?" sašutis Makrekovs.

Viņš uzskata, ka arī, piemēram, Siguldai un Cēsīm varētu rast pamatojumu ieviest iebraukšanas maksu, pašvaldībām atrodoties Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kam sekotu arī Saulkrasti, Ventspils. "Kur mēs galu galā nonāksim?" nobažījies iniciatīvas autors.

Makrekova ieskatā Jūrmalā izdotie saistošie noteikumi par transportlīdzekļu iebraukšanu īpaša režīma zonā Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā ir Satversmes 91.panta materiālā stāvokļa diskriminācijas pārkāpums un Satversmes 97.panta brīvās pārvietošanās pārkāpums, ko ar šiem noteikumiem ir atļāvis Ministru kabinets.

Viņaprāt, šāda samaksa esot ne tikai negodīga pret valsts iedzīvotājiem un Latvijas viesiem, bet tādām naudas iekasēšanas metodēm bieži sekojot arī nepārredzams finanšu izlietojums un augsti koruptīvie riski. Makrekovs uzskata, ka šāda nodeva neatbilst godīgam pakalpojuma sniegšanas principam.

Lai risinātu šo situāciju, viņš piedāvā grozīt Ministru kabineta noteikumus, tādējādi liedzot noteikt iebraukšanas maksu kādā no teritorijām, ko sauc par īpaša režīma zonām. Makrekovs pārliecināts, ka ir virkne citu iespēju, kā sargāt īpaša režīma zonas, "ja tās patiešām ir jāsargā".

Viņš zināja teikt, ka vairākas sabiedrības grupas esot izteikušas negatīvus atzinumus un iebildumus par šādu maksājumu esamību, taču likumīgais pamats ļaujot visu iebildumus ignorēt.

"Par nožēlu jāsecina, ka daudzi ir samierinājušies un pieņēmuši to kā normu vēl no padomju laikiem, taču patiesībā tāda nemaz nedrīkst būt! Atceļot šo iekasēšanas iespēju, sabiedrības ieguvums būs negodīgas samaksas atcelšana, citu samaksu atbilstība Satversmei un godīgāks iekasēšana princips pēc saņemtā pakalpojuma, nevis ģeogrāfiskā stāvokļa. Un, protams, Jūrmalas atgriešanās pie Latvijas tautas," pārliecināts iniciatīvas iesniedzējs.