5 gudrības par naudu

Pieci vienkārši padomi par naudas lietošanu, kas palīdzēs kļūt finansiāli veiksmīgākam un neatkarīgākam ilgtermiņā.

1. Novērtē visu pēc principa "1 EUR par vienu lietošanas reizi"
Princips šāds: viss, kas tiek iegādāts  apģērbs, apavi, sadzīves lietas –, tiek novērtēts pēc principa "vai es to valkāšu/lietošu pietiekami daudz, lai man tas izmaksātu tikai 1 EUR par vienu lietošanas reizi?" Protams, tādas lietas kā, piemēram, kāzu kleita šim principam neder, bet tie ir izņēmumi. Tomēr nākamreiz, kad ir vēlme nopirkt šo trendīgo preci, kurai jābūt noteikti, jo vienkārši "jābūt", var piemērot šo 1 EUR principu. Bieži vien būs skaidrs, ka tas, kas šķita izdevīgi un nepieciešami, patiesībā ir vienkārša naudas izšķiešana.

2. Pastāv divu veidu lietas: skaistas un noderīgas. Viss pārējais ir lieks
Veicot pirkumus, vienmēr jācenšas pieturēties, lai vismaz vienam kritērijam pirkums atbilstu. Ideālā gadījumā, ja pirkums ir gan skaists, gan noderīgs. Tomēr pilnīgi nekam neder gadījumi, kad tiek nopirkts kaut kas, kas nav ne skaists, ne noderīgs. Parasti cilvēki regulāri iztērē prāvas naudas summas par priekšmetiem, kuriem nav ne vērtības, ne estētiskas baudas. Patiesībā galvenajam kritērijam vajadzētu būt tieši potenciālā pirkuma noderīgums. Tam jābūt sākuma kritērijam.

3. Samaksājiet vispirms sev
Lielākoties dažādos resursos no sērijas "naudas padomi" var sastapt ieteikumu "maksājiet vispirms sev". Tas ir, no ienākumiem sākumā atskaitiet ietaupījumus pirms visu rēķinu nomaksas un citiem tēriņiem. Ja alga var tikt sadalīta, iemaksājiet ietaupījumu daļu atsevišķā kontā  tādā, kas nav ikdienā acu priekšā, un šī nauda netiks uzskatīta par "naudu, kas ir jātērē". 

Kad tas paveikts, tikai tad maksājiet rēķinus un tad var tērēt visu, kas palicis pāri. To sauc par līdzekļu budžetēšanu, bet tas nav ne tik biedējoši kā izklausās, ne arī grūti, kā vairums cilvēku uzskata. Tas vienkārši ir jautājums par to, kā labot sliktus finanšu ieradumus. Nepaies ilgs laiks, kad jau azartiski varēs novērot to, kā sākumā mazā uzkrājuma summa pamazām pieaug. Līdz ar šo novērojumu pieaugs arī motivācija to darīt vēl labāk un uzkrājumus audzēt vēl straujāk.

4. Dažreiz ir jātērē, lai ietaupītu
Tādas lietas kā sadzīves, dārza tehnika, auto, labas kvalitātes apģērbi vai apavi bieži vien var būt dārgāki, bet ilgtermiņā patiesībā ietaupīs jums naudu. Zemākas kvalitātes produkta iegāde var būt lētāka, bet ilgtermiņā tas var izmaksāt dārgāk, jo nav tik kvalitatīvs produkts, vienkārši tas var ātrāk nolietoties. 

Vai tas būtu mobilais tālrunis, dators, pat blenderis  jācenšas nopirkt tādu, kas ir kvalitatīvāks, kalpos ilgāk un neprasīs papildus ieguldījumus. Ne vienmēr populārākie produkti ir arī kvalitatīvākie. Veicot lielus ilgtermiņa pirkumus, jāiegulda laiks izpētē un jāiepērkas gudri. 

Mūsdienās par jebkuru produktu var atrast tik daudz informācijas  sākot no vienkāršām atsauksmēm produktu lapās internetveikalos līdz pat detalizētiem preču lietošanas testiem Youtube video portālā.

5. Būt "pietiekamam" nozīmē saņemt pietiekami daudz naudas, lai būtu drošībā un komfortā
Tas nozīmē iegūt tik lielu naudas līdzekļu apjomu, kas nepieciešams izdzīvošanai un arī tam, ko vēlies dzīvē izbaudīt. Tas nav fiksēts skaitlis un nav arī tik liels, kā bieži vien iedomājamies. Visi var aktīvi strādāt, lai to panāktu, ar papildus vienkāršām un saprātīgām izmaiņām ikdienas paradumos.

Būt finansiāli pietiekamam nozīmē arī to, ka jāprot pareizi tērēt, ne tikai pēc iespējas vairāk pelnīt. Ne vienmēr tie, kas pelna vairāk, ir finansiāli veiksmīgāki. Kādam pietiek ar 750 EUR algu un vēl pamanās uzkrāt, citam nepietiek ar 2500 EUR lieliem ienākumiem un regulāri jāizmanto kredītu pakalpojumi, jo ikdienas tēriņi ir pārāk lieli, lai izdotos uzkrāt līdzekļus lielākiem pirkumiem.