Kā pareizi kopt zelta gredzenus, lai tie ilgāk saglabātu savu skaistumu?
Zelta gredzens kalpo ne tikai kā skaista rotaslieta, bet tiek asociēts arī kā mīlestības un svarīgu dzīves notikumu simbols, piemēram, laulību gredzeni vai saderināšanās gredzens. Lai šīs nozīmīgās zelta rotaslietas ar laiku nezaudētu savu krāšņumu, spīdumu un kalpotu gadiem, par tām ir pareizi jārūpējās.
Lai zelta gredzeni neizskatītos nolietoti un blāvi, tie regulāri ir jātīra, ieteicams ik pēc pāris nedēļām. Labā ziņa – to var veikt ikviens mājas apstākļos, ņemot vērā svarīgus tīrīšanas pamatprincipus. Šajā rakstā apskatīsim praktiskus padomus, kā rūpēties par zelta gredzeniem, lai tie ilgāk saglabātu savu pievilcīgo izskatu.
Kā tīrīt zelta gredzenus mājas apstākļos?
Zelta gredzenu tīrīšana mājās apstākļos patiesībā ir diezgan vienkāršs process. Juvelierizstrādājumu veikalos nereti iespējams iegādāties speciālus produktus rotaslietu tīrīšanai, tomēr tas nebūt nav obligāti. Tīrīšanai var izmantot arī mājsaimniecības produktus, kas ikvienam pieejami mājās – mazgāšanas līdzeklis un silts ūdens.
Zelta gredzenu tīrīšana pa soļiem
- Mazā bļodiņā sajauc siltu ūdeni ar nelielu daudzumu trauku mazgāšanas līdzekļa.
- Gredzenus ieliek ūdenī un atstāj mērcēties uz 10 līdz 15 minūtēm.
- Izmantojot mīkstu zobubirsti vai švammi, uzmanīgi notīra gredzenus no netīrumiem. Īpaši rūpīgi jātīra gredzeni ar dārgakmeņiem.
- Pēc tīrīšanas gredzeni jānoskalo ar tīru ūdeni un jānosausina ar tīru dvieli vai sausu lupatiņu.
Ir svarīgi izvairīties no ķīmiskiem tīrītājiem un stipras berzēšanas, kas var sabojāt gan metālu, gan dārgakmeņus. Ja tomēr baidāties veikt kopšanu mājas apstākļos, zelta gredzenu tīrīšanu var uzticēt arī juvelierim.
Zelta gredzenu uzglabāšana
Ne mazāk svarīga ir zelta gredzenu pareiza uzglabāšana. Zelta gredzenus ieteicams glabāt atsevišķi no citām rotaslietām, lai izvairītos no skrāpējumiem un nodiluma, ko var izraisīt berze ar citiem metāliem vai dārgakmeņiem.
Ideāls variants ir glabāt katru gredzenu atsevišķā mīkstā auduma maisiņā vai rotaslietu kastītē ar atdalītiem nodalījumiem. Tas palīdzēs aizsargāt gan metāla virsmu, gan dārgakmeņus. Svarīga ir arī regulāra gredzenu pārbaude, īpaši tiem gredzeniem, kurus valkā ikdienā.
Kā tīrīt zelta gredzenus ar dārgakmeņiem?
Foto: GIVENZelta gredzenus ar dārgakmeņiem var tīrīt, veicot tos pašus tīrīšanas soļus, kas minēti iepriekš, tomēr izņēmums ir gredzeni ar mīkstajiem dārgakmeņiem. Given.lv juvelierizstrādājumu veikala eksperti apgalvo, ka zelta gredzenu ar briljantu, rubīnu vai safīru var droši tīrīt saviem spēkiem mājas apstākļos, izmantojot mājsaimniecības tīrīšanas līdzekļus, piemēram, mīkstu zobu birsti, trauku mazgājamo līdzekli un siltu ūdeni.
Tomēr svarīgi atzīmēt, ka ne visi dārgakmeņi ir piemēroti tīrīšanai mājas apstākļos. Daži no dārgakmeņu veidiem prasa profesionālu pieeju. Piemēram, tādi mīkstie dārgakmeņi kā opāls un pērles ir ļoti jutīgi pret ķīmiskām vielām un ūdeni. Tāpat arī dārgakmeņi ar augstu porainību, piemēram, korāli un turmalīni, var absorbēt ūdeni un tīrīšanas līdzekļus, kas var izraisīt bojājumus. Šādu dārgakmeņu gredzenus nepieciešams nodot tīrīšanā profesionāļiem.
Zelta gredzenu kopšanas pamatprincipi
Foto: GIVENLai nodrošinātu zelta gredzenu ilgtermiņa skaistumu un izturību, GIVEN eksperti iesaka ievērot šos kopšanas pamatprincipus:
- veic periodisku profesionālo tīrīšanu – lai nodrošinātu dziļu un drošu tīrīšanu, reizi gadā ieteicams veikt profesionālu tīrīšanu pie juveliera;
- izvairies no ķīmikālijām – jāizvairās no saskares ar ķīmiskām vielām, piemēram, hloru vai ķīmiskām sastāvdaļām, kas var bojāt zelta virsmu;
- lieto apdomīgi – lai pasargātu gredzenus no skrāpējumiem un bojājumiem, vēlams tos novilkt, veicot smagu fizisku darbu vai sportojot;
- sargā no ekstrēmām temperatūru maiņām – nepieciešams izvairīties no pārmērīgām temperatūras izmaiņām, kas var ietekmēt gan metālu, gan tajā iestrādātos dārgakmeņus;
- uzmanies no specifisku dārgakmeņu tīrīšanas – ja gredzenā ir iestrādāti dārgakmeņi, jābūt īpaši uzmanīgiem, jo dažiem no tiem var būt nepieciešama specifiska kopšana. Šādā gadījums vislabāk ir konsultēties ar juvelieri par labākajām tīrīšanas metodēm konkrētajam dārgakmenim;
- izvairies no ilgstoša mitruma – jāizvairās no ilgstošas gredzenu iemērcēšanas ūdenī, īpaši jūras ūdenī vai hlorētā baseina ūdenī;
- neaizmirsti par rotaslietu pulēšanu – zelta rotaslietas nepieciešams regulāri pulēt ar speciālu pulēšanas drānu;
- veic regulāru gredzenu pārbaudi – periodiski jāpārbauda gredzenu stāvoklis, īpaši stiprinājumi un dārgakmeņu nostiprinājumi, lai novērstu to izkrišanu un tādējādi arī pazušanu.
Ja jums ir nepieciešama profesionāla palīdzība zelta gredzenu un citu rotaslietu kopšanā, GIVEN juvelierveikals piedāvā augstas kvalitātes rotaslietu tīrīšanas un pulēšanas pakalpojumus. Lai iegūtu detalizētu informāciju par pakalpojumiem un to izmaksām, aicinām apmeklēt jebkuru GIVEN veikalu un saņemt konsultāciju no mūsu pieredzējušajiem speciālistiem. Juvelieri ar vaikāk nekā 20 gadu pieredzi palīdzēs atjaunot rotaslietu sākotnējo spīdumu un skaistumu.
Uz sarakstu