Banner 980x90

Marts – miega veselības mēnesis

17. martā tiek atzīmēta Pasaules miega diena. Šīs dienas mērķis ir uzsvērt kvalitatīva miega nozīmi cilvēka ikdienā, kā arī informēt sabiedrību par miega traucējumiem, to izpausmēm, ārstēšanu un profilaksi. 

Lai arī varētu šķist, ka bezmiegs nav aktuāla problēma mūsdienu sabiedrībā, tomēr tā nebūt nav – līdz pat 35% pieaugušo visā pasaulē saskaras ar dažādu veidu miega traucējumiem. Diemžēl mūsdienu intensīvajā dzīves ritmā miega traucējumi sabiedrībā tiek normalizēti – ir pieņemts par normu, ka jaunās mammas gadiem nesaņem kvalitatīvu miegu, bet cilvēki, kuri sasniedz augstus panākumus karjerā, bieži vien upurē miegam atvēlēto laiku, lai paspētu paveikt visu dienas darāmo darbu sarakstu. Ikdienas sarunās draugu un ģimenes locekļu lokā regulāri var dzirdēt jokus par to, ka miegam šobrīd nav laika un tas jau nekas – izgulēties varēs “tajā saulē”, bet, kamēr mēs esam dzīvi, ir jāmēģina no sevis “ izspiest” maksimumu. Diemžēl cilvēki neapzinās, ka šāda nevērīga attieksme pret miegu var radīt nopietnas sekas viņu veselībai un būtiski samazināt gan viņu dzīves kvalitāti, gan arī dzīves ilgumu. 

Kas izraisa bezmiegu?

Nav tāda viena konkrēta cēloņa, kas izraisa bezmiegu, visbiežāk tas ir vairāku cēloņu kopums. Visbiežākie bezmiega cēloņi ir stress, neregulārs miega režīms, nepareiza miega higiēna, medikamenti, hroniskas sāpes, fiziskas saslimšanas, neiroloģiska rakstura traucējumi, kā arī garīgās veselības traucējumi, piemēram, stress, trauksme vai depresija. Parasti tas nav viens no simptomiem, bet vairāku simptomu kopums, kas ar laiku saasinās, veidojot bezmiegu. Piemēram, pacientam ilgstoši ir bijis paaugstināts stress pārmērīga intensīva darba grafika dēļ vai emocionālās slodzes dēļ. Ilgstošais stress veicina muskuļu saspringumu, novedot pie muskuļu sāpēm un tirpšanas sajūtas kādā no ekstremitātēm, kas turpina paaugstināt pacienta stresa līmeni, un pacients sāk izjust pirmās trauksmes pazīmes. Trauksme, satraukums, nespēja pārstāt domāt par lielo pienākumu nastu, fiziskās sāpes, ko rada muskuļu saspringums, kopā veido faktoru kopumu, kas izraisa miega traucējumus – grūtības aizmigt, regulāru pamošanos nakts laikā un arī bezmiegu. Kā arī nereti ir situācijas, ka nespēja aizmigt pati par sevi rada lielu satraukumu pacientam un kļūst par vēl vienu no stresa avotiem, kas saasina bezmiega problēmas. Dažiem cilvēkiem ir problēmas aizmigt, citiem ir saraustīts miegs, un viņi nakts laikā vairākas reizes uztrūkstas un atkal mēģina iemigt no jauna – tas, kā cilvēku ietekmē bezmiegs, ir atkarīgs gan no miega traucējumu cēloņa, gan simptomu smaguma pakāpes, gan miega traucējumu ilguma. Tā kā katram cilvēkam miega traucējumi var izpausties citādāk, tos ne vienmēr ir iespējams savlaicīgi diagnosticēt, jo pats pacients neapzinās to, ka viņam ir miega traucējumi. 

Kādos gadījumos miega traucējumus nedrīkst atstāt bez ievērības?

Bieži vien laika trūkums un straujais dzīves ritms mums liek kļūt nevērīgiem pret savu veselību – kamēr vien mēs spējam saglabāt savas darba spējas un turpināt ierasto ikdienas ritmu, mēs pieveram acis uz trauksmes signāliem, kas brīdina par veselības problēmām, pie ārsta dodoties vien tad, kad veselības problēmas ir samilzušas un tās vairs nav iespējams ignorēt. Ignorējot veselības problēmas, mēs sev kaitējam ilgtermiņā un riskējam neatgriezeniski pasliktināt savu dzīves kvalitāti, tādēļ aicinām pacientus reaģēt uz jebkādām izmaiņām savā fiziskajā un emocionālajā veselībā, lai savlaicīgi novērstu bezmiega cēloņus.

Bezmiegs parasti izpaužas kā problēmas iemigt vai noturēt kvalitatīvu miegu visas nakts laikā. Ja jūs regulāri izjūtat miegainību dienas laikā, nespējat koncentrēties un paveikt darba pienākumus, vakaros nespējat aizmigt, bet no rīta – pamosties –, iesakām pievērst pastiprinātu uzmanību savai miega higiēnai. Pārmērīga grozīšanās nakts laikā, spārdīšanās vai pat staigāšana miegā var norādīt par miega traucējumiem. Cilvēkiem ar lieko svaru ir jāpievērš uzmanība krākšanai – ja tā ir spēcīga un regulāra vai arī tiek novērota elpas apstāšanās uz pāris sekundēm miega laikā, nekavējoties dodieties pie speciālista. 

 

Ja jūs neapmierina jūsu miega kvalitāte – neļaujiet miega traucējumiem pasliktināt jūsu dzīves kvalitāti! Ļaujiet Miega slimību centra speciālistiem noteikt bezmiega cēloņus un palīdzēt jums atgūt kvalitatīvu miegu!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)