Banner 980x90

Plāno padarīt "caurspīdīgāku" pašvaldības finansējuma sadali privātajiem bērnudārziem

Rīga, 13.dec., LETA. Valdība šodien atbalstīja grozījumus kārtībā, kādā pašvaldība atbilstoši tās noteiktajām vidējām izmaksām sedz pirmsskolas izglītības programmas izmaksas privātai izglītības iestādei, kas likvidēšot vairākas konstatētās nepilnības līdzšinējā kārtībā un padarīs "caurspīdīgāku" pašvaldības finansējuma sadali privātajiem bērnudārziem.

Pirmkārt, ar grozījumiem paredzēts novērst nepilnības aprēķinos par viena bērna izglītošanas izmaksām bērniem no pusotra gada vecuma līdz četriem gadiem un obligātās sagatavošanas grupas audzēkņiem.

Turpmāk abām vecuma grupām būs katrai savs aprēķins. Aprēķināšanas mehānisms paredz, ka vispirms tiek aprēķināti kopējie pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu izdevumi, tajā skaitā iekļaujot iepriekšējā gada valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu atalgojumam, valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, valsts budžeta dotāciju mācību līdzekļu iegādei. Turpmāk kopējie izdevumi tiek izmantoti formulās, pēc kurām tiek diferencēts pašvaldību atbalsts pa bērnu vecuma grupām.

Tāpat pašvaldībām noteikts pienākums savās tīmekļa vietnēs publicēt privāto pirmsskolas izglītības iestāžu izdevumu tāmes. Tas darīts ar nolūku, lai bērnu vecākiem būtu pieejama vienkopus visa informācija par pirmsskolas izglītību, gan par pašvaldības atbalsta apmēru, gan arī par privātās pirmsskolas izglītības iestāžu cenām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija skaidro, ka ir konstatēti gadījumi, kad bērnu vecākiem nav informācijas par to, no kādām izdevumu pozīcijām veidojas privātās pirmsskolas izglītības iestādes kopējie izdevumi. Parasti rēķinā, ko saņem vecāki, ir norādīta summa, ko sedz pašvaldība un starpība, kas ir jāapmaksā bērnu vecākiem, bet netiek atšifrēts, par kurām izdevumu pozīcijām ir jāmaksā vecākiem.

Noteikts arī, ka, aprēķinot vidējās viena bērna izmaksas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, kopējos iepriekšējā gada izdevumu dala ar bērnu skaitu iepriekšējā gada 1.septembrī.

Grozījumi arīdzan paredz, ka privātā izglītības iestāde, izsniedzot bērna likumīgajam pārstāvim rēķinu par pirmsskolas izglītības programmas īstenošanu, norādīs maksas samazinājumu, par kuru saņemts pašvaldības atbalsts un mērķdotācija. Arī šajā jautājumā ir konstatēti gadījumi, kad privātās izglītības iestādes izrakstītajos rēķinos bērnu vecākiem norāda tikai summu, kas ir jāmaksā pašvaldībai, un kas ir jāmaksā vecākiem. Līdz ar to izveidojas situācija, kad bērnu vecākiem nav precīzas informācijas, par kurām izdevumu pozīcijām vecākiem ir jāmaksā.

Ministrija paredz, ka grozījumi pozitīvi ietekmēs bērnu vecākus, dodot tiem iespēju gadījumā, ja pašvaldība nespēj nodrošināt vietu pašvaldības izglītības iestādē, izvēlēties savam bērnam piemērotāko pirmsskolas izglītības iestādi no plašā, daudzpusīgā un kvalitatīvā piedāvājumu klāsta. Proti, vecākiem ir iespēja izvēlēties jebkuru privāto izglītības iestādi neatkarīgi no tā, kurā pašvaldībā tā atrastos, jo attiecīgajai pašvaldībai, kurā bērns ir reģistrēts, ir pienākums nodrošināt atbalstu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)