Atklās mākslinieka Emīla Braunberga jubilejas gleznu izstādi
14.janvārī plkst.15.00 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) tiks atklāta mākslinieka Emīla Braunberga jubilejas gleznu izstāde ''Retrospekcija".
Kā pilsētas informācijas portālu Jurmala24.lv informēja Jūrmalas pilsētas pašvaldības pārstāvji, Emīls Braunbergs dzimis 1931.gada 6.augustā Tukumā. Jau pats nosaukums "Retrospekcija" liecina, ka izstādē būs skatāms mākslinieka Emīla Braunberga (1931) radošā mūža veikums.
Sākot jau ar pirmajiem darbiem, kas tapuši skolas laikā, tai skaitā darbs "Vecenītes portrets", kurš 1947.gadā eksponēts dzimtajā pilsētā Tukumā un mākslinieks par to saņēmis savu pirmo diplomu.
"Šī ir mana jubilejas izstāde un ar to vēlos parādīt, kā esmu sācis tai mākslas kalnā augšā kāpt un ko sasniedzis. Vai esmu tuvu virsotnei, vai gabaliņš vēl ejams. Gleznojis esmu visu savu mūžu, lai gan pēc vidusskolas izvēlējos ārsta profesiju, jo kara laikā redzētie ievainojumi uz mani atstāja tik lielu iespaidu, ka man gribējās katram palīdzēt. Tā arī radās interese par medicīnu, lai gan mans skolotājs un gleznotājs Leonīds Āriņš mudināja iestāties mākslas akadēmijā," stāsta mākslinieks.
1957.gadā Emīls Braunbergs absolvējis Rīgas Medicīnas institūtu (tagadējo Rīgas Stradiņa universitāti) kā ķirurgs. Sākumā strādājis Preiļu rajonā, tad Jūrmalā un vēlāk arī Rīgā, kur vadījis ķirurģisko nodaļu Rīgas 1.klīniskajā ātrās medicīniskās palīdzības slimnīcā.
"Tikai brīvajā laikā kaut ko gleznoju," tā mākslinieks, "bet izrādījās, ka mana aizraušanās vai, kā mēdz teikt, hobijs, pārtapa nepieciešamībā, bez kā nevarēju dzīvot. Glezniecība man palīdzēja sevi uzturēt formā, visas emocijas izlikt uz audekla. Tā zināmā mērā bija mana aktīvā atpūta, kas kompensēja visus uztraukumus un pārdzīvojumus, kas diendienā bija jāpiedzīvo strādājot slimnīcā."
Tikšanās ar Nikolaju Petraškēviču, ar kuru izveidojās laba sadarbība, deva iespēju vairāk nekā desmit gadus darboties viņa vadītajā Rīgas tramvaju un trolejbusu pārvaldes kultūras nama studijā un daudz nopietnāk pievērsties glezniecībai. "Sākotnēji savos darbos biju reālists un tikai daudzu gadu laikā nonācu pie atziņas, ka gleznas patiesībā nav dabas patiesība, bet gan iekšējā piedzīvojuma atainojums," stāsta mākslinieks.
"Bieži dzird skatītāju runājam: "Šais darbos neko nevar saprast", bet kā ir ar mūziku? Vai klausoties mūziku, tā ir jāsaprot? Mūzika nav grāmata, kuru tu lasi, mūzika ir jāpārdzīvo. Komponists savas emocijas izteicis skaņās, sarakstot notis, bet es savus pārdzīvojumus izsaku krāsās. Pravietiskus vārdus teicis kāds mākslinieks, kas ir kā attaisnojums visai abstraktai glezniecībai: "Spēja mākslas darbā pilnīgi atteikties no reālās dabas atainošanas ir tāds pats sasniegums, kā cilvēces attīstības vēsturē sākt staigāt uz divām kājām." Mēs visi esam 21.gadsimta sastāvdaļa, tāpēc mums jāliecina par šo laiku, kurā dzīvojam. Es nevaru gleznot tā, kā to darīja mākslinieki 16. vai 19.gadsimtā - "Tempora mutantur et nos mutamur in illis/Laiki mainās un mēs maināmies tiem līdzi."
No 1968.gada Emīls Braunbergs regulāri piedalās profesionālo mākslinieku rīkotajās izstādēs. 1996.gadā, Māras Zītares mudināts, Anša Artuma, Tairas Haļāpinas un Jura Ģērmaņa atbalstīts, iestājies Latvijas Mākslinieku savienībā, vēlāk uzņemts Jūrmalas mākslinieku grupā. Šo gadu laikā piedalījies neskaitāmās kopizstādēs, kā arī organizējis personālizstādes Rīgā, Tukumā, Jūrmalā, Paņevežā/Lietuva/, Hernē/Vācija/ un Hatingenā/Vācija/. Viņa darbi glabājas Latvijas muzejos un ārzemju privātkolekcijās.
Emīls Braunbergs apbalvots ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.
Mākslinieka Emīla Braunberga jubilejas gleznu izstāde "Retrospekcija" no 15.janvāra līdz 7.februārim skatāma Jūrmalas pilsētas muzejā, Tirgoņu iela 29, Majoros, Jūrmalā. Darba laiks: P., O. - slēgts, T. - Sv. no 10.00 - 17.00. Ieeja - bez maksas.
Tikšanās ar autoru svētdien, 17.janvārī, plkst.11.00-14.00 Jūrmalas pilsētas muzeja Lielajā zālē.
Uz sarakstu