EM: Apstrādes rūpniecībā ražotāju cenas ietekmē zemās cenas enerģijai un izejvielām
Apstrādes rūpniecībā ražotāju cenas joprojām ietekmē zemās cenas enerģijai un izejvielām, aģentūrai LETA atzina Ekonomikas ministrijā (EM).Šā gada maijā, salīdzinot ar aprīli, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,1%, cenām samazinoties vietējā tirgū realizētajai produkcijai par 0,1%, bet eksportētajai produkcijai saglabājoties iepriekšējā mēneša līmenī.
Kopumā šī gada piecos mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,1%, vietējā tirgū realizētai produkcijai samazinājās par 0,3%, bet eksportētājai produkcijai pieauga par 0,3%. Pēc straujā krituma aprīlī maijā cenām vietējā tirgū realizētai produkcijai bija vērojams neliels kritums. Eksporta produkcijas ražotāju cenu dinamiku gada pirmajos piecos mēnešos noteica noturīgais pieprasījums ārējā tirgū.
Šī gada piecos mēnešos nozaru griezumā ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums bija datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 10,8% un elektrisko iekārtu ražošanā - par 3,7%. Ražotāju cenu pieaugumu šajās nozarēs noteica eksportētās produkcijas cenu pieaugums.
Lielākā pazeminošā ietekme šī gada piecos mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam koksnes izstrādājumu ražošanā - par 1,5% un pārtikas produktu ražošanā - par 1,2%. Ražotāju cenu kritumu pārtikas produktu nozarē noteica straujāks cenu kritums vietējā tirgū realizētajai produkcijai, savukārt koksnes izstrādājumiem cenas samazinājās eksportētajai produkcijai.
Gada griezumā 2015.gada maijā ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 0,7% zemākas nekā gadu iepriekš. Ražotāju cenas gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētājai produkcijai maijā bija attiecīgi par 1,5% un 0,2% zemākas nekā pirms gada, kas galvenokārt skaidrojams ar straujo energoresursu cenu kritumu kopš 2014.gada vidus. 2015.gada maijā pasaules enerģijas, rūpniecības izejvielu un lauksaimniecības izejvielu cenas bija zemākas nekā pirms gada.
EM prognozē, ka šogad apstrādes rūpniecības ražotāju cenas būs tuvas 2014.gada līmenim. To ietekmēs kopējais pieprasījums gan vietējā tirgū, gan eksporta tirgos. Tā kā lielākā daļa saražotās produkcijas tiek realizēta eksporta tirgos, tad ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmē eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā noteiks cenu tendences pasaulē, pasaules izejvielu cenu dinamika, kā arī tirdzniecības ierobežojumi starp Eiropas Savienību un Krieviju. Uz sarakstu