Jūrmalas dome apsekojusi 50 īpašumus, lai pārliecinātos par godīgu NĪN maksāšanu

Viņa norādīja, ka Jūrmalas pilsētas pašvaldība ir noteikusi kārtību, kādā tiek sākts administratīvais process par ēkas izmantošanu pirms tās nodošanas ekspluatācijā. Atbilstoši šai kārtībai Jūrmalas pilsētas domes Pilsētplānošanas nodaļas būvinspektori prioritāri apseko objektus, kuriem beidzies būvatļaujas derīguma termiņš.
Iepriekš pirms būvatļaujas pagarināšanas objektu apsekošana notika izlases kārtībā, bet patlaban tiek apsekotas pilnīgi visas jaunbūves, kuru īpašnieki pieprasījuši būvatļaujas pagarinājumu. Kopš jūnija, kad pašvaldībā stājās spēkā minētā kārtība, būvinspektori apsekojuši ap 50 šādu objektu.
Leite informēja, ka, konstatējot, ka tiek apdzīvotas ekspluatācijā nenodotas ēkas, pašvaldības Pilsētplānošanas nodaļa to īpašniekiem nosūta informatīvu paziņojumu un aicina sniegt paskaidrojumu, pēc tam lieta tiek nodota pašvaldības Administratīvajai komisijai lemšanai par piemērojamo soda mēru.
Kopš šā gada jūnija Administratīvās komisijas sēdēs ir izskatīti 14 administratīvā pārkāpuma protokoli par būves izmantošanu pirms tās nodošanas ekspluatācijā un pieņemts viens lēmums par būvju un telpu grupu nereģistrēšanu Nekustamo īpašumu valsts kadastra informācijas bāzē. Par visiem iepriekšminētajiem administratīvajiem pārkāpumiem piemērots sods.
Leite norādīja, ka, lai veicinātu nodokļu maksātājus sakārtot īpašumus atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, Jūrmalas pilsētas pašvaldība izstrādāja grozījumus Jūrmalas pilsētas domes saistošajos noteikumos "Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību". Tie ir apstiprināti Jūrmalas pilsētas domes šī gada 19.maija un 14.jūlija sēdēs.
Grozījumos paredzēts, ka nodokļa maksātāji, kuri būs administratīvi sodīti ar naudas sodu par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, nevarēs saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus. Tostarp atvieglojumus nevarēs saņemt par nekustamo īpašumu, uz kura atrodas būve, kas tiek apdzīvota pirms tās nodošanas ekspluatācijā.
Saistošie noteikumi stāsies spēkā pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atzinuma saņemšanas un publikācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Leite uzsvēra, ka pašvaldības jauno saistošo noteikumu grozījumu būtība ir NĪN atvieglojumu nepiešķiršana būvniecības noteikumu pārkāpumu gadījumā, tāpēc nav iespējams aprēķināt, cik lielus zaudējumus Jūrmalas domei radījuši cilvēki, kuri nemaksā atbilstošu NĪN.
Jūrmalas pilsētas iedzīvotāji kopš 2013.gada saņem NĪN atvieglojumus 25-90% apmērā. Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā deklarētie iedzīvotāji saņem 70% atvieglojumus nekustamā īpašuma nodoklim par zemi. 90% atvieglojums par zemes īpašumu pienākas daudzbērnu ģimenēm, politiski represētām personām, ģimenēm, kurās ir pirmās vai otrās grupas invalīdi, maznodrošinātām personām, ģimenēm, kuras audzina aizbildniecībā esošu bērnu vai bērnu bez apgādnieka, personām, kurām tika atjaunotas īpašuma tiesības, vai viņu mantiniekiem vai tuviem radiniekiem, zemes labticīgiem ieguvējiem, kas ir vientuļi pensionāri un ir bez Civillikumā noteiktiem apgādniekiem.
Jau ziņots, ka Jūrmalas pilsētas mērs Gatis Truksnis (ZZS) jūnija sākumā solīja, ka gada laikā Jūrmalā tiks sakārtota NĪN iekasēšana, lai pilsētā mītošie, slēpjoties aiz jaunbūvēm un neatbilstošiem zemes lietošanas mērķiem, neizvairītos no šī nodokļa maksājumiem.
Truksnis taisnojās, ka Jūrmalas dome "nav pamanījusi" daudzas pabeigtas mājas, kuras tiek uzlūkotas par jaunbūvēm, līdz ar to tām ir mazāks NĪN maksājums, jo ir nesakārtota likumdošana, piemēram, valstiski nav noteikumu, ka nedrīkst dzīvot rekonstruējamās mājās. Jaunbūvēs dzīvot gan nedrīkst, bet dzīvošanas faktu esot grūti pierādīt.
"Negribētu teikt, ka minētās problēmas masveidā ietekmēja Jūrmalas domes budžeta ieņēmumus," piebilda Truksnis. Viņš atzīmēja, ka Jūrmalā ir ap 14 000 kadastrālo vienību, tāpēc visām izsekot līdzi nav viegli, bet gada laikā uzlabojumus vajadzētu pabeigt.