Banner 980x90

Parādu piedziņa: svarīgākie faktori, ko ņemt vērā

Finanšu pratības jautājumi mūsdienās tiek apspriesti daudz, tomēr tas nenozīmē, ka visi savas saistības spēj nokārtot savlaicīgi. Līdz ar to gan kreditoriem, gan debitoriem ik pa laikam nākas saskarties ar parādu piedziņas jautājumu. Kādi svarīgi faktori jāņem vērā abām šajā procesā iesaistītajām pusēm? Par to vairāk raksta turpinājumā. 

Parāda piedziņas process 

Parāda piedziņas process iedalās vairākos posmos. Tas gan nenozīmē, ka visi šie posmi vienmēr secīgi seko viens otram, jo situācijas un iespējamie risinājumi ir dažādi. 

  • Ja rēķins nav savlaicīgi apmaksāts, var tikt uzsākts inkaso process – parāda ārpustiesas atgūšana. Šo pakalpojumu īsteno licencētas parādu piedziņas firmas. Procesa ietvaros parādu atgūšanas speciālisti sazinās ar debitoru, lai panāktu labprātīgu parāda atmaksu.
  • Ja tomēr šis process nedod vēlamo rezultātu, pastāv iespēja vērsties tiesā. Svarīgi ņemt vērā, ka tiesas procesu var uzsākt arī uzreiz, neīstenojot inkaso.
  • Tad, kad saskaņā ar tiesas lēmumu lieta nodota tiesu izpildītājam, viņam ir tiesības bloķēt parādnieka bankas kontu, pārdot mantu, kā arī veikt citas darbības, kas nepieciešamas parāda atgūšanai.

Kas jāzina, ja esat parādā? 

Svarīgi ņemt vērā – ja ir kādas savlaicīgi nenokārtotas parādsaistības, visgudrāk šo jautājumu risināt pēc iespējas ātrāk. Sazinieties ar kreditoru, lai vienotos par abām pusēm pieņemamu risinājumu. 

Ja tomēr uzsākts inkaso process, arī tad labākā taktika ir sadarboties un meklēt iespējas, kā saistības nokārtot iespējami drīz. 

Situācijā, kad parādsaistības ir ievērojamas un ir grūtības tās atmaksāt, var tikt izskatīta tāda iespēja kā maksātnespēja. Tomēr pirms tam konsultējieties ar speciālistu, lai noskaidrotu šī varianta plusus, mīnusus un turpmākās sekas. 

Ko darīt, ja kāds ir parādā jums? 

Ja kāds ir parādā jums un ir parādu atgūt ir sarežģīti, apsveriet iespēju izmantot uzticamas parādu atgūšanas firmas pakalpojumus. Tas var būt gan inkaso, gan cesija – parādu pirkšana. Zinošie speciālisti var palīdzēt arī tad, ja nolemjat vērsties tiesā. 

Parādu piedziņa mēdz būt sarežģīts process. Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, vislabāk šādas situācijas risināt pēc iespējas ātrāk. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu